Emanuela Zlopaša, Srednja škola Tina Ujevića Vrgorac


Gledaj, ovdje se pali i gasi, a sa strane možeš pojačati ili smanjiti glasnoću.

Naviknut ćeš se brzo. I stavi lozinku, neku koju samo ti znaš. Ljudi obično stavljaju neki njima važan datum. Svoj datum rođenja ili slično. Tebi ipak preporučujem da izabereš nasumičan broj, jer danas svi znamo važne godine u tvojemu životu.

Ovdje šalješ poruke. Praktično je, stigne mnogo brže nego kad pošalješ glasnika. Samo prstima nježno upiri po tipkovnici i tako sastavljaš rečenice. Tipkovnica? Taj prostor gdje se nalaze slova.

Na Googleu možeš naći odgovor na sva pitanja.

A društvene mreže? Možda da sjedneš, ovo će potrajati.

3. izazov: U 100 riječi pokušajte Aleksandru Velikom objasniti kako radi pametni telefon.


Primjedbe

100 riječi

100 riječi je novi projekt Hrvatske mreže školskih knjižničara koji se prvi puta provodi u školskoj godini 2022./2023., a koji za ciljeve ima poticanje jezičnog izražavanja kroz kraće pisane forme uobličene u kratke tekstove od stotinu riječi kao sažete misli i ideje koje se temelje na jasnim zadacima te jačanje jezičnih vještina i sposobnosti selektiranja informacija i njihovog uobličavanja u sažete, logički povezane tekstove kroz aktivnosti kreativnog pisanja. Svaki će zadatak biti drugačiji: tematski drugačiji od prethodnog i manje ili više zahtjevan što će iziskivati manje ili više poticanja na kreativnost i kreativan način razmišljanja. Učenici na temelju zadane teme pišu kraći literarni tekst do stotinu riječi – na ovaj način odgovaraju na postavljeni zadatak i vježbaju sažimanje informacija i pisanje sažetaka. Sve će etape projekta biti popraćene objavama na Facebook stranici projekta.